Anne-Baba Koçluğu

Anne-Baba olarak; “Siz” ve olmak istediğiniz “Siz” (aile+ilişki) arasındaki farkı en aza indirmek ve hayatınızı mükemmel bir potansiyelle çocuklarınızla birlikte hayatınızı sağlamak için size yol arkadaşlığı yapan profesyonel bir koçluk sistemidir. Aile içi ilişkilerin, anne+çocuk+baba üçgeninde, dengeli ve sağlıklı kurulmasını sağlamak için destek verirken, çevreleri ile ilişkilerinin olumlu yönde geliştirilmesi odaklanılır. Kişilerin kendilerine inanmasına, güçlü yönlerini kullanmalarına yardımcı olur, unuttukları başarılı yönlerini hatırlatır. Bireylerin hem bireysel hem de aile ilişkilerinde teşvik ve motive ederken; bireylerin eyleme geçmelerini, yaşamlarında “biz” olurken farkına varmadıkları başlıca enerji kaçaklarından kurtulmalarını hedefler. Anne-Baba Koçluğu sizin için şaşırtıcı bir deneyim olacaktır. Anne-Baba Koçluğu, hayata dair katalizör etkisi görür. Zaman ve enerjiden kazandırır.

Anne-Baba Koçuluğu ne sağlar? Anne – baba olmaya hazır mıyız? Kendimizi hazır hissediyor olsak bile anne – baba olarak davranış ve yaklaşımımız yerinde, doğru ve yeterli olacak mı? Çocuğun başarısı sadece kendisinin değil, ailesinin de içinde olduğu bir takım oyunudur. Hayat başarısına giden yolda okul başarısı ilk sırada önem taşır. Çünkü neredeyse hayatımızın üçte biri okulda, eğitim ve öğretimle geçmektedir. Aile etkileşimi, bu sorumluluğun paylaşımında önem kazanmaktadır. Aile içindeki ilişkiler ne kadar sağlıklı ve iyi ise, alınan sonuçlar da o kadar mutluluk verici olacaktır.

Öğrenci, çocukluk ve ergenlik döneminde duygusal bir süreç geçirdiğinden, doğal olarak duygusal tepkiler vermekte, ebeveynin mesajlarını, davranışlarını önemsemektedir. Ailesinin desteğine ilk sırada ihtiyaç duymaktadır. Anne-Baba Koçluğu, etkin aile ortamında iletişim ve ilişkilerin kalitesini artırmayı; özellikle çocukların ergen dönemlerinde onları anlamayı ve etkin bir paylaşım ortamı yaratmayı sağlar.

Kimin Anne-Baba Koçu’na ihtiyacı vardır? Anne-Baba olarak işin içinden nasıl çıkacağını kestiremeyen, çocuğuyla ilişkisinde gerekli değişimleri yapmak ve onu daha ileriye taşıyacak hedef ve başarılara hakkıyla eşlik etmek, ortak olmak isteyen, anne ve baba olarak kendi bireyselliklerinin farkına varmak ve çocukları ile olan birlikteliklerinde harekete geçmeye istekli olan herkeste işe yarar.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :aile koçluğu - ebeveyn koçluğu - anne baba koçluğu - koçluk -

İlgili Diğer Yazılar

Yorumlar