İzmir Uluslararası Onaylı Profesyonel Koçluk Sertifika Programı

İzmir Koçluk Böyle bir insan çıktı mı karşınıza? Yüreğinizi ateşleyen, yüreklendiren, cesaretlendiren, yönünüzü bulmanıza yardımcı olan, sizi destekleyen? Size enerji veren? Kimdir bu insanlar? Bazen arkadaşımız, dostumuzdur. bazen sevgilimiz... bazen öğretmenimiz.. bezen eşimiz… bazen çocuğumuz, ailemiz… belki patronumuz… belki de iş arkadaşımız. Bazen de böyle insanlar hiç karşımıza çıkmaz. Oysa, bu insanlar tesadüflere bağlı çıkmamalı karşımıza. Onlara ulaşabilmeliyiz. ..  Hatta, onlar içimizdeki ateşi yeniden alevlendirmenin ve ruhumuzu yeniden tutuşturmaktan çok daha fazlasını yaparlar.

 Hayatımızdaki tüm kırışıklıkları açarlar. Ertelediğimiz hedeflere gitmemizi, hayat amacımızı bulmamızı, istediğimiz sonuçları yaratmamızı, yepyeni fırsatları ve olasılıkları görmemizi, krizleri fırsata dönüştürmemizi sağlarlar. Sorunlarımızı halletmemizi, sorunlarımızı aşarak güçlenmemizi, kendimizle yüzleşmemizi, hatalı alanlarımızdan arınmamızı, tekrar tekrar yaptığımız yanlışlar döngüsünü kırmamızı, iç özgürlüğümüze ve özümüze kavuşmamızı sağlarlar. Onlar bize ayna tutarlar. Sadece kendimize değil, hayatımıza ve hayallerimize de... Hayatı dolu dolu tatmin, anımızdan keyif alarak, mutlu kişiler olarak yaşamamızı sağlarlar.

Kendimize, hayatımıza karşı koyduğumuz blokajları yıkmamızı sağlarlar. Çünkü, onlar bu amaçla yetiştiler. Bu konuda profesyonel eğitimler aldılar, uyguladılar, pratikler yaptılar. İşte bu profesyonel insanlar koçlardır. Sadece spor dünyasında karşımıza çıkan koçluk, artık yaşamın her alanında. Yöneticiler, gençler, tüm çalışanlar ve çalışmayanlar, anne ve babalar herkes koçluk desteği alabilirler. Koçların da koçlara ihtiyacı olabilir.  Zorluklarla daha kolay baş edebilmek, yaşamlarında değişiklikler yapmak, daha doyumlu-yaşam kalitesi yüksek ve mutlu bir hayat yaşamak, kendi yaşamının lideri olmak,  daha enerjik ve performanslı-üretken olmak, vizyon yaratmak ve hayallerine gitmek isteyen herkes bir koçla çalışmak isteyebilir.

Koçluk; bir kişinin (koç); başka bir kişinin (danışan) yaşamında çok güçlü bir fark yaratmasını sağlayan, çözüm odaklı eylemler ve sonuçlar üreten özel bir iletişim alanıdır. Koçluk, kişinin içindeki sınırsız gücü, onur duyacağı bir doğruluk ve dürüstlük ile ortaya çıkarma sanatıdır. Koçluk; Amaçlanan sonuca ulaşmak için; danışanın kendi cevaplarını bulması, eylem adımlarını belirlemesi ve sonuçlar alması için gerekli süreci en etkin şekilde gerçekleştirmekten sorumludur. Koç, danışanına koşulsuz sevgiyle yaklaşır, tüm danışanlarına eşit ve yüksek değer verir. Danışanını asla yargılamaz, analiz etmez, suçlamaz, eleştirmez. Koçlukta gizlilik ilkesi esastır; danışanıyla ilgili tüm bilgileri bir üçüncü kişiyle asla paylaşmaz. Koç, seans sırasında kendi gündemini, hayatını bir kenara koyar.

Koç, tüm iç konuşmalarını susturur. Sahnede sadece danışan vardır, projektör-odak danışanın üzerindedir. Ve koç, danışanının güçlü yönlerine odaklanır. Danışanına seans sonlarında ödevler verir. Bir koçluk sürecinin koçluk olması için, seansın sonunda danışanda değişim olmalıdır, danışan eyleme geçmelidir. Değişim-eylem yaratmamış bir seans koçluk değildir. Koç, kendini sürekli yeniler. Yeni bilgiler-eğitimler alır, donanımlarını arttırır.

Koçluk :

* · Performans geliştirmenin en hızlı yöntemi olup, kişilerin kendi potansiyellerini ortaya koymalarına yardımcı olur.

* · Kişinin içindeki pozitif güçleri ortaya çıkaran ve danışanı yüreklendiren zengin bir kaynaktır.

* · İnsanların kendini tanıma sürecini harekete geçirerek, onların enerjisini artırır.

* · Kişilerin amaçlarına ulaşması için kararlar almasına, stratejiler geliştirmesine ve bunları eyleme dönüştürmesine yardımcı olur.

* · Kişinin yaşamak istediği hayatı yaşaması; bulunduğu nokta ile, bulunması gereken nokta arasındaki boşluğu kapatır.

* · Kişilerin güçlü yönlerini kendisine fark ettirerek, bunları avantaja çevirmesini, güçlenmesini sağlar.

Koçlar:

* · Şu anda neredesiniz, ne olmak istiyorsunuz ve orada olmak için ne yapmalısınızla ilgilenir.

* · Daima gelecekle ve şimdi ile ilgilenir; "Neden", "Niçin" e değil, "Nasıl'a odaklanır.

* · Kişileri konuşmak ve düşünmek yerine, sonuç yaratan eylemlere götürür.

* · Kişilerin cevapları kendilerinin bulmasına yardımcı olur; önerilerde, tavsiyelerde bulunmaz, öğüt vermez, açık uçlu-güçlü sorular sorar ve teknikler uygular.

* · Herkesin değişimi gerçekleştirecek güce sahip olduğuna ve kişinin ihtiyacı olan tüm kaynaklara sahip olduğuna inanır ve onların güçlü yanlarını keşfeder, kişiyi onurlandırır.

Danışanının:

* · Bulunduğu yerle, olmak istediği yer arasındaki açığı en etkin yollarla kapatmasını,

* · Güçlü bir vizyon oluşturmasını ve gerçekleştirmesini,

* · İçindeki dehanın uyanmasını ve potansiyelini ortaya çıkarmasını,

* · Doyumlu, dengeli, enerji dolu ve performanslı bir yaşam geçirmesini sağlayan profesyonellerdir.

Koçluk Ne Değildir?

Koçluk; terapi, yönetim danışmanlığı, kişisel danışmanlık, mentörlük, NLP uzmanlığı. eğitim vb. alanlardan çok farklı bir meslektir. Koçluk yeni bir disiplindir; kendine özgü iletişim kurma tarzı, çalışma modeli vardır. Koçluk oturumu sırasında bir kişi, koçluk iletişimi dışında bir iletişim ve çalışma modeli (terapi, danışman, eğitimci vb) uyguluyorsa oturum koçluk oturumu değildir. · Terapi Değildir: Koçluk; geçmişin bıraktığı patolojik durumlarla ve geçmişle yüzleşmek için değildir. Geleceği kendi kaynakları ile yapılandırmak için, bugünde çalışır.  Koç, danışanını vizyonuna götürürken, bugüne odaklanır. Bugünü, eğitimini aldığı koçluk teknikleriyle, koçluk pratikleri tecrübesiyle ve güçlü-açık uçlu sorularıyla hallederken, danışanının geçmişini de kişiyi geçmişe götürmeden halletmiş olur.

· Danışmanlık Değildir (Yönetim, kişisel danışman):Danışmanlık alanı içinde olan tavsiye verme, akıl verme, öğüt verme, yol gösterme alanlarından farklı olup; kişilerin kendi yaşamlarıyla ilgili cevapları, yine kendilerinin bulduğu ve sonuçlar aldığı bir alandır.

· Mentörlük Değildir:Koçlar kendi deneyimlerinden yararlanarak tavsiye vermezler. Onların danışanlarının uzmanlık alanları ile veya özel alanları ile ilgili bilgiye ihtiyaçları yoktur.

· Eğitim Vermek Değildir:Eğitmenlerin, eğitim tecrübesi olanların, belli bir alanda uzmanlaşanların verdiği eğitimler; koçluk alanıyla ilgili değildir. Ama koç, seans sırasında akışı engellemeyecek şekilde değişim yaratacak  bilgi verebilir.

· Felsefe veya Öğreti Değildir:Yeni bir öğreti, Felsefe, Jargon vb. değildir. Farklı disiplinlerden yararlanan, yeni bir disiplin ve yeni bir meslektir.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.
 
Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Koçluk eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Koçluk eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli’deki  Koçluk eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Koçluk   eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki  Koçluk eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Ankara  Koçluk eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Ankara Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.
 

Koçluk Merkezi  

Koçluk
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :koçluk eğitimi - koçluk - koçluk eğitimleri.koçluk merkezi - izmir koçluk eğitimi - izmir koçluk merkezi -

Yorumlar