İzmir Yaşam Koçluğu

İzmir Yaşam koçluğu, Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU: bu konunun Türkiye’deki en önemli isimlerinden birisi… Yaşam Koçluğu ile ilgili merak edilenleri sorduk. Sn. Cemal KONDU, Yaşam Koçluğu hakkında bize ne söylersiniz?

Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU: Yaşam Koçluğu profesyonel bir hizmettir. Danışan Yaşam Koçuyla doğru ve başarıya odaklı bir yola girmek ister. Soruna çözüm üretmek, yaşamda bir değişim yaratmak için harekete geçmek, eldeki olumlu imkanları değerlendirmek için birlikte çalışılır. Yaşam koçları eli tutup sürüklemez. Arkadan da itmez. O yanda yürüyendir. Yaşam Koçluğu dünyada neden çok benimseniyor ve merak ediliyor? Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU, Yaşam koçluğunun bu kadar popüler olmasının baslıca nedeni, insanların bir an önce potansiyellerini harekete geçirme arzularıdır. Erken bilgilenme, fazla beklememe, fayda neredeyse ona ulaşarak başarıyı genç yaşta erken yakalama arzusudur. Başarı ve potansiyel bireyin içinde bekler.

Yaşam Koçluğu işe yarıyor mu?

Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU. Yaşam Koçları deneyimli, çalışkan ve destek verirken karşısındakinin potansiyelini tam olarak kullanmasını bekler, fırsat verir. Yaşam Koçları mesleklerini en iyi yapmak isteyen, birkaç meslekli ve mutlu insanlardır. Danışanlarına çalışma ortamını hazırladıklarında son derece rahat, en iyi şekilde uygulamayı görmeye hazırlardır. Müşteri istediği değişikleri yapma adımları içinde kendisini gittikçe daha iyi hissedeceği için ihtiyaç duyulan bir beraberlik yaratılır. Böyle bir ortamda herkes sorunlarını çözebilir, yeteneklerini ortaya çıkarabilir.

Neden bir Yaşam Koçu?

Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU: Yaşamlarında bir değişiklik yapmak istediklerini, önlerini göremezler, bir hedefe ulaşma yollarını karıştırırlar. Önceliklerini ayrıştıramazlar. Sınırlanmış inançlarıyla tıkanmış olabilirler. Bir problemi çözmek ya da bir fırsattan yararlanmak için çalışırlar.

Yaşam Koçuyla terapist yani psikolojik terapi arasındaki farkı nedir?

Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU:  Bir psikolog geçmişle ilgilenir. Nedenlerini teşhis edilebilir psikolojik durumlarla çalışmak üzere eğitilmiştir ve lisansa sahiptir. Bir yaşam koçu psikolog gibi çalışmaz geçmişle nedenlerle niçin ile ilgilenmez. O daha iyi nasıl olunur doğru seçim bireyin seçimidir düşüncesini benimser. Hedefe o seçim götürür üzerinde odaklıdır. Yaşam koçların psikolojik konular hakkında bilgileri olsa bile onlardan yararlanmazlar. Kimliğinin ve hedeflerin ortaya çıkması üzerinde durur. Bunu ortaya çıkarıcı bunu müşterinin bakış ölçüleri için gireceği soruları seçer. Stratejilerin yaratılması ve uygulanması koçun çalışması içinde gerçekleşir. Bunları gerçekleştiren de müşteridir. Psikologlarla koçlar çoğu zaman birlikte çalışırlar. Bir çok koçun müşterinin durumu kaosa dönüştüyse psikologlara yönlendirebilir.

Yaşam Koçu ve müşterisi başarmak için ne yaparlar?

Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU: Müşterinin talebiyle danışmanlık başlar. Müşterinin işinde yaşamında ulaşmak istediği yerler vardır. Bunların belirlenmesi, isteklerini açıklamasıyla olur. İhtiyaçları da müşterinin çok önemlidir.

Müşteri ne kadar zamanda sonuçları görür?

Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU:  İlk seans genelde iki saatten fazla sürer. Bu tanımadır. Koçluğu da anlatmak zorunda kalabilir bir yaşam koçu. Çoğu kişi yaşam koçundan bambaşka şeyler bekler. Bunu açıklamak ve olduğu gibi yaşanacak olanları sıralamak yaşam koçlarına düşer. Müşteri bilgilendikten sonra seans başlar. Bazen üç birliktelikten sonra sonuç alınır, bazen uzayabilir. Bazen müşteri yaşam koçuna bağlı olmak ister. Önemli olan kendisi ve kendi beceri ve istekleri olduğu için yaşam koçu bu bağlılığı yaratmak istemez. Bu arandığı zaman yaşam koçunun bulunmaması demek değildir. Bazen bir-iki gün içerisinde başarıya gidilir. Müşterinin, yaklaşımları değişirken, takıldıkları bir konuda çalışmaya başlayacaklardır, önemli bir değişimler olabilir, olur da zaten. Etkileri genelde çok çabuk görülmeye başlar. Esaslı bir çalışma ve değişim etkin ve kalıcı olması için üç aylık bir çalışma süreci gerekir. Bazen yıllarca da sürebilir. Hedefler birbirine bağlanır, ya da kısa hedeflerden uzun hedeflere gidilecektir.

Yaşam Koçluğunda süre var mı?

Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU:  İş ortamındaki ilk modern Yaşam Koçluğu ilişkisi 1950-60 yıllarında ABD'de ortaya çıktı. Endüstriyel psikologlar bu işi başlattılar. Bazı iş adamları yöneticiler sorunlarını paylaşacak birilerini arıyorlardı, genel müdürler özellikle bu tür beraberliklere ihtiyaç duyuyorlardı. Bu hizmet dalının ilk öncüleri böylece ortay çıktı. Bu beraberlikten fayda sağlandıkça Yaşam Koçluğu yayıldı. Dünyanın çağdaşlığa gitmesinin de çok etkisi var. Çağdaş dünya bireyselliğe dayanıyor, bireysellik de kişisel gelişimi öne çıkarıyor demeliyiz.

Yaşam Koçluğuyla danışmanlıkla farkları neler?

Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU: Yönetim danışmanları olayların ve sistemin iş analizini yapar bu konuda uzmandırlar. Yaşam koçları istenen ve aranan hedefler üzerine odaklanır. Yaşam dinamikleri başarı dinamikleri iyi eğitim almış bir yaşam koçunun çalışmaları arasındadır.

Yaşam Koçluğu Meslek mi bu işten para kazanılır mı?

Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU: Yaşam koçluğu şu anda popüler bir meslek. Bir sertifika programına katılmak yeterli. Bazı konularda uzlaşmış olmak tabi ki fayda sağlar. Önyargısız sorular sormayı bu eğitimlerde görürsünüz. Herkesin her ortamda her olayda yaşam koçuna ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda da bu mesleği gerçek anlamda yerine getiren biri tabi ki kazanacaktır. Dünyadaki her çalışmanın bir karşılığı vardır. Yaşam koçları çok okuyan, çok yazan yeniliğe açık, çalışkan bireylerdir. Bence geleceğin onurlu mesleklerinden biri

Nasıl yaşam koçu olunur, nasıl öğrenilir?

Koçluğu öğrenmek için Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU: Bir koçluk çalışması ya da bireysel bir koçluk eğitimi içinde daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Bir maille öğrenmeye başlayabilirsiniz. Ya da bir koçluk programına katılmalısınız. Verdiğiniz yanıtlar için teşekkür ederiz.

Yaşam Koçluğu Eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için
 
İzmir'de Yaşam Koçluğu Eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 telefondan veya İzmir Yaşam Koçluğu Eğitimini için tıklayın

İzmir'de Yaşam Koçluğu Eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 telefondan veya İzmir Karşıyaka Yaşam Koçluğu Eğitimi için tıklayın
 
Antalya'da Yaşam Koçluğu eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan veya Antalya Yaşam Koçluğu Eğitimi için tıklayın

Muğla'daki Yaşam Koçluğu eğitimlerimiz için +90(252) 213 00 98 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla  Yaşam Koçluğu Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.

Denizli'deki Yaşam Koçluğu eğitimlerimiz için 0 850 3034900 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Yaşam Koçluğu Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.

Yaşam Koçluğu Kursları

Yaşam Koçluğu Sertifika Programı

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :yaşam koçluğu - yaşam koçluğu nedir - yaşam koçu - izmir yaşam koçluğu -

Yorumlar